Znouzectnost - Festival Skaly | 30.8 - 1.9.2019 - Slnečné Skaly, Rajecké Teplice

Festival Skaly - Rajecké Teplice, Slnečné Skaly, 30.8. - 1.9. 2019

Kúpiť lístky

“Rock’n’roll je jen tehdy pořádnou muzikou ve všech svejch odrůdach, když za ní stojí rebel”

Korene kapely siahaju do prvej polovice 80tych rokov, keď sa začala rozbiehať plzeňská punková scéna. Prezentovali sa akýmsi mixom novej vlny a punkom. Kapela, ktorej hudba má magickú atmosféru, priamočiaré recesistické texty. Na tejto kapele je zaujímavé, že aj napriek “punkovému zameraniu” mala pomerne časté verejné vystúpenia (čo sa v tej dobe mohlo podobných kapelám len snívať)

V auguste 1984 sa z rôznych dôvodov (tlak polície, odchod na základnú vojenskú službu) rozpadli. V roku 1986 sa bývalý bicman Caine vrátil z vojny a už ako gitarista zakladá ZNC, z iných kapiel k sebe pripojí Dému a Jožžina, na basu začína hrať výtvarník G’olda a odohrajú svoje prvé verejné vystúpenie v plzeňskom VŠ klube Oko.

O rok neskôr vyšlo demo “Vítejte v blázinci, hraje vám Znouzectnost”. Bolo to akési punkové pesničkárstvo, ktoré by sa dalo nazvať skoro pop, akurát surovosť hrania a spevu to nedovolila. Pod hudbou a textom je odvtedy vždy podpísaná Znouzectnost a až dodnes sa autorstvo pesničiek pripočíta celému kolektívu.

Na jeseň 1987 ZNC odohrala niekoľko koncertov, ale po jednom z nich došlo k tragickej udalosti. Svoje stále sa zväčšujúce depresie zakončil skokom pod vlak bubeník Jožžin. Len niekoľko mesiacov predtým sa snažil zo všetkých síl kapelu legalizovať a preto jeho smrť mala trpkejšiu príchuť.

Jeho návšteva v Českom rozhlase s nahrávkou Znouzectnosti mu priniesla akurát krutý výsluch v ŠTB a vyslala jasný signal, že podobná hudba bude nielen v Plzni “navždy zapovězená”.

Po tomto sa kapela inštrumentálne preskupila a na konci roku sa zúčastnila plzeňského Rockfestu 1988, kde si aj napriek nevôli zväzákov odniesli tretie miesto. Neskôr do kapely prichádza gitarista Bowí, kapela natáča svoj prvý klip a dostáva sa aj do Prahy. Začne s nimi vystupovať speváčka Renka. Kapela neprestajne koncertuje, natáčajú ďalšie demo aj ďalší klip a predstavujú ďalšiu speváčku, Emmu, ktorá pribrala aj hru na saxafón.

V ’89 hrajú na pražskom Rockfeste, ale kapelu opúšťa Bowí, natáčajú ďalšie demo s troma najväčšími hitmi Krysař, Dračí setba a Vemte si příklad (z Rýchlych šípu).

ZNC sa časom stala jednou z najznámejších plzeňských kapiel, ktoré dodnes vystupujú, od roku 2008 kapela hrá výhradne v základnej trojčlennej zostave Caine, Déma a Golda.